V pondelok 30. novembra 2015 bude v rámci podujatí Inštitútu A.S.A (analýzy, stratégie, alternatívy) a Klubu Nového slova prednáška JUDr. Branislava Fábryho, PhD. Dohoda TTIP a jej ústavné výzvy. Spolupracovník Slova Michal Frič pri tejto príležitosti ponúkol na zverejnenie svoju štúdiu Čo (ne)viete o TTIP. Je to v slovenských pomeroch najkomplexnejší nepropagandistický pohľad na danú problematiku.
Môžete si ju stiahnuť vo formáte PDF tu.
Práca, ako píše v jej závere autor, verejnosti približuje najzásadnejšie informácie o TTIP, aby jej pomohla zorientovať sa v polemike o tejto významnej dohode. Skúmaním a vyhodnocovaním daných informácií a ich zdrojov zároveň potvrdzuje opodstatnenosť niektorých obáv z dopadov dohody na oblasť demokracie, ekonomiky, zamestnanosti, verejných výdavkov, miezd, pracovných a sociálnych štandardov, potravinovej bezpečnosti, životného prostredia a ďalších. Práca pritom dospieva k nasledovným záverom:
Obavy verejnosti z TTIP nepochádzajú len z neoverených zdrojov. Naopak, opodstatnenosť mnohých z nich nezávisle od seba potvrdzujú dokumenty a vyhlásenia inštitúcií svetového významu ako aj uznávaných ekonomických, či politických inštitúcií, respektíve politických reprezentantov. To zároveň nie je možné tvrdiť o obhajcoch TTIP, ktorí pri svojej snahe presadiť dohodu siahajú po nie vždy korektných a transparentných stratégiách.
TTIP je dohodou podporovanou neoliberálnymi politickými silami a podnikateľmi. Harmonizácia hospodárskych pravidiel, ktorú presadzuje, bude preto extenzívna – zameraná na zisk nových trhov, ale, ako by povedal W. Robinson, aj intenzívna – zameraná na maximalizáciu profitu v už ovládanom priestore. Za týmto účelom TTIP zúži rozhodovacie právomoci vlád jednotlivých štátov transatlantickej zóny tak, aby došlo k minimalizácii prijímania politických rozhodnutí vybočujúcich z rámca neoliberalizmu. Na strane druhej bude vyvíjať tlak na presadzovanie nových neoliberálnych reforiem.
Takéto limitovanie právomocí politických reprezentantov povedie k ďalšiemu úpadku demokracie v miere zodpovedajúcej veľkosti a charakteru TTIP. Podpíše sa tiež pod pokles sociálnych, potravinových, zdravotných, environmentálnych štandardov, zníži ochranu práv pracujúcich, čo pravdepodobne vyústi do poklesu životnej úrovne miliónov občanov EÚ a USA. Rovnako pravdepodobné sa zdajú byť negatívne dopady na rozvojové krajiny. Vytváraním hospodárskeho superbloku obchádzajúceho BRICS, TTIP spolu s TISA a TPP predstavuje riziko pre globálnu hospodársku stabilitu a bezpečnosť.
Konečne som mala čas si to podrobnejšie... ...
Vďaka za ten materiál. Mne tie zmluvy,... ...
Celá debata | RSS tejto debaty