V Barcelone v dňoch 15. až 16. septembra zasadal najvyšší orgán európskej siete pre politické vzdelávanie a vedecké analýzy. Plénum Transformu! schválilo prihlášky nových členov z Maďarska, Talianska, Fínska a spolu s rozpočtom nastavilo program práce na budúce obdobie, ktorý počíta aj so Slovenskom.
Aktualizáciu stratégie na ďalšie obdobie výrazne ovplyvnili udalosti spojené so situáciou v Grécku a utečeneckou krízou. Rozhovory o prvej problematike ukázali, že západní marxisti proti Tsiprasovmu rozhodnutiu podvoliť sa diktátu Trojky nemajú väčšie výhrady a akceptujú ho ako menšie zlo. Takto tiež situáciu okolo radikálneho obratu gréckeho premiéra, ktorý nasledoval bezprostredne po referende, definoval ekonóm a člen Ústredného výboru Syrizy Golemis Haris. Priznal, že grécka vláda sa hlboko mýlila, keď vyhrážky Nemcov pokladala iba za blafovanie. Keď Tsipras zistil, že Schäuble to s Grexitom myslí naozaj vážne, nemal podľa Harisa inú možnosť, než kapitulovať, pretože vláda nebola na túto variantu dostatočne pripravená. Ako však podotkol slovenský zástupca, bez ohľadu na túto skutočnosť si bude treba uvedomiť, že náhly obrat Syrizy môže mať na ľavicu ako celok negatívny dopad, pričom bude nepochybne ešte veľmi dlho diskreditovať Tsiprasových prívržencov v rôznych európskych krajinách.
Na oveľa väčšie rozdiely v postojoch medzi marxistami z krajín západnej a marxistami z krajín strednej Európy poukázala téma utečeneckej krízy. Snaha Stredoeurópanov o objektívnu charakteristiku situácie a postojov obyvateľstva nenašla u západných kolegov plné pochopenie a ozvali sa aj hlasy obviňujúce z predsudkov či nedostatku solidarity. Počas dlhej výmeny názorov sa pritom len slovenský zástupca vyslovil za upriamenie pozornosti na príčiny utečeneckej krízy a ich riešenia. Pripomenul tiež, že pri skloňovaní pojmu solidarita by sa medzi marxistami nemalo zabúdať ani na rozdiely v životnej úrovni pracujúcich v jednotlivých členských štátoch EÚ a popri snahe pomôcť ľuďom, ktorých život dramaticky zmenila vojna, nezabúdať ani na východnú Ukrajinu.
Druhý deň zasadania prezentovali jednotlivé tematické skupiny plány svojich pracovných aktivít. Pre slovenskú ľavicu z nich vyplýva možnosť aktívne sa zúčastniť na seminári venovanom vzťahu stredoeurópskych krajín k problematike utečeneckej krízy. Podujatie sa bude konať koncom novembra, prípadne začiatkom decembra v Českej republike. Z ďaleka pritom nejde len o jednorazové gesto sympatie, ale o reálnu politiku otvorených dverí, ktorú by bolo pre slovenskú radikálnu ľavicu škoda nevyužiť.
Bližšie informácie o pripravovaných podujatiach a dokumenty zo zasadania barcelonskeho pléna Transformu! budú čoskoro dostupné na http://www.transform-network.net/en/home.html.
Ďakujem za spätnú väzbu. Vždy ...
Čo to je za hnutie a kto to financuje? ...
Vďaka za informácie. ...
+++++++++++++++Vďaka za kvalitnú ...
Celá debata | RSS tejto debaty