V utorok 4.marca zasadal rozpočtový výbor Európskeho parlamentu, ktorý okrem iného rokoval aj o alarmujúcej situácii v oblasti poskytovania humanitárnej pomoci Európskou úniou.
Eurokomisár pre rozpočet a finančné plánovanie Janusz Lewandowski na rokovaní obvinil Európsku radu zo zodpovednosti za nedostatočný objem finančných zdrojov ako aj z rastúcej výšky nesplatených záväzkov. Eurokomisárka zodpovedná za medzinárodnú spoluprácu, humanitárnu pomoc a krízové opatrenia Kristalina Georgieva upresnila, že len za január a február 2014 sa na splatenie dlhov z predošlého roka vydalo už 32% celkovej sumy vyčlenenej na humanitárnu pomoc. Podľa predsedu Výboru pre rozpočet EÚ Alaina Lamassourea je za vzniknutú situáciu zodpovedná aj Európska komisia, nakoľko pri zostavovaní rozpočtu nepredložila relevantné informácie, na základe ktorých by Európsky parlament dokázal správnejšie nastaviť rozpočtové priority.
Ku koncu rokovania sa politici zhodli na potrebe ďalších stretnutí ako aj na znení spoločnej deklarácie. Tá vyzýva k maximálnej flexibilite Viacročného finančného rámca EÚ na roky 2014 – 2020 s cieľom pokryť chýbajúce finančné prostriedky pre humanitárnu pomoc z iných dostupných zdrojov.
Ako si zástupcovia členských štátov, poslanci Európskeho parlamentu a Európska komisia predstavujú rýchle, konkrétne, a najmä účinné opatrenia nie je úplne jasné. Isté je len to, že pre nedostatok likvidity už k pozastaveniu humanitárnej pomoci v niektorých regiónoch sveta reálne došlo. Situácia sa pritom naďalej zhoršuje: Z nedostatočného finančného balíka sa pre zvyšujúci rozdiel medzi platbami a záväzkami čoraz viac financií viaže na narastajúci vnútorný dlh. Navyše, nič nenasvedčuje tomu, že počet ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc bude vo svete klesať. Odhady vývoja bezpečnostnej situácie a klimatických zmien hovoria skôr o opaku.
ešte šťastie, že nám Brusel platí ...
Celá debata | RSS tejto debaty